Vitazáró gondolatok

a „ Füstölgés a balatoni viharjelzés ügyében „ vita lezárására.

 

vihaA cikk megírását az idei nyár meglehetősen rapszódikus viharjelzései szolgáltatták. Az északi part horgászai közül többen méltatlankodtak a viharjelzés korábbihoz nem hasonlítható esetlegességei miatt és a zúgolódók hatására tudatosabban figyeltem én is a viharjelzés alakulását. Igazat kellett adnom azoknak, akik vérmérsékletük szerint különböző módon, de kritikailag szóltak az idei viharjelzésről. A felháborodók között voltak olyan horgásztársak is, akik nem hagyták annyiban a dolgot, hanem utána jártak. Mit tudtak meg?

· Egyrészt azt, hogy nappal a viharjelzést Siófokról irányítják, este, éjszaka ezt a feladatotátveszi tőlük a központi meteorológiai szolgálat.

· Arról is értesülhettek, hogy a meteorológusok a tavalyi augusztus 20-i vihar miatt –  ami Budapesten bizony nagyon nagy károkat okozott és több száz, vagy ezer ember részére valódi katasztrófaként hatott – bizony nagyon óvatosak lettek. Nem merték felvállalni a kockázatot, inkább a kisebb rosszat választották a másodfokú viharjelzés működtetésével. Erre reagálva horgásztársaink a hajdani népmese tanulságát említették, mely szerint addig kiabálják a farkast, míg az emberek akkor sem figyelnek oda, ha tényleg megjelenik, azaz a viharjelzés bizonytalansága miatt inkább saját tapasztalataik szerint döntenek. Persze ennek van veszélye is, mert a rend hivatott – és túlnyomórészt korrekt – őrei fellépnek az így önkényeskedőkkel szemben.

Hozzászólóink azt is jelezték, hogy a viharjelző lámpák elhelyezése sem megfelelő mindenütt. Írásban a Szigligeti Öbölre hivatkoztak, de én magam is tapasztaltam, hogy egyes légköri viszonyok között a túlpart a keleti medencéből sem látszik. Ilyenkor jól jön a rendőri segítség.

A horgászok közül többen költői kérdést tettek fel: vajon mennyivel előbb kell jelezni a vihart? Régen, a rakétás jelzőrendszer idején általában fél órával megelőzően lőtték fel a figyelmeztetést és húzták fel a viharjelző kosarat. Ma az informatika korában nem lehetne ezt az időt tovább rövidíteni? A csónakos horgászok túlnyomó többsége amennyiben a belsőbb területekre merészkedik, azt kellő erősségű és gyorsaságú csónakjaival teszi. Ezekkel 1000 – 1500 méter 10 – 15 perc alatt megtehető. Úgy gondolom, hogy fél óra sem háborítaná fel a horgászokat, no meg az sem, ha néha-néha vakriasztás történne. Az azonban valóban túlzás, hogy 21 napból 13 napon keresztül ( vagy este ) partra parancsolták a csónakos horgászokat.

Ez a „történet” nem csak a horgászok számára jelent gondot. Vajon a fürdőzők mit szólnak ahhoz, hogy ennyi alkalommal „hivatalosan” nem fürödhetnek, ugyanakkor a víz az északi szél hatására még csak nem is fodrozódik az északi parton? – vagy a déli szél esetén a déli fürdőzők mérgelődhetnek. No meg a strandokat fenntartó önkormányzatok, hogy a bevételük ezzel meg lett csapolva.

Néhányan felvetették: valóban el kellene rajta gondolkodni, hogy a közlekedési lámpák mintájára nem lehetne-e valamilyen módon jelezni, hogy a viharállapot a tó melyik részén várható ?– a többi rész vendégei hadd szórakozzanak kedvükre. Az északi szélben az északi part horgászai a nádasok árnyékában biztonságosan horgászhatnak, ugyanez a helyzet déli szél esetén a déli part horgászainál – bár ott a sekély víz miatt jobban ki kell menni a horgászhelyhez és így nem biztos, hogy zavartalan lesz a horgászatuk.

Az sem érthető teljesen, hogy a II fokú viharjelzést szélcsendben, csepergő esőben miért kell üzemeltetni? Tán csak nem attól féltik a meteorológusok a horgászokat, hogy meghűlnek és ágynak dőlnek? Egyéb ésszerű magyarázata ennek nem lehet.

Kellemes jelzéseket kaptunk a viharjelzés betartatásáért felelős vízirendőri fellépésről. A horgászok általában az eljárásukat korrektnek tartják, csupán a tó északi felének középpontja felől érkeztek jelzések arra, hogy azonnal a pénzbüntetés „nevelő” eszközével élnek. Szeretnénk elérni – és ennek érdekében megbeszélést kezdeményezünk a Vízirendészet parancsnokával – hogy az eljárás módja egységesítésre kerüljön.

Mindezek után a magunk részéről is egyetértünk több hozzászólónk véleményével, hogy szükséges és nagyon fontos dolog a viharjelző szolgálat. E szolgálat akkor szolgálhatja igazán a vízen tartózkodók érdekét, ha valóban szolgálatként működik és nem vezeti félre a rá figyelőket. Mind minden területen – a meteorológusoktól is méltán elvárjuk, hogy a sokfelől érkező jelzéseket dolgozzák fel és a viharjelzést legjobb tudásuknak megfelelően adják ki.

Végezetül örömmel írom le, hogy eddigi ismereteim szerint az ilyen fajta szigorítást nem a horgász vízi balesetek nagyarányú előtörése váltotta ki. Tisztában vagyunk azzal, hogy a horgászok között a szolidarítás e téren nagyon is jól működik. A tapasztaltabbak óvatosak és tudják, hogy a balatoni csónakos horgászat „veszélyes üzem”. Emiatt a gyakorlatlanokat figyelik és figyelmeztetik az esetleges veszélyhelyzetre.

Úgy gondolom, hogy a „füstölgés” elérte célját. Több helyről többféle szemlélettel írott levelek érkeztek. Egyben valamennyi levél megegyezett: írójuk felelőséggel írta meg észrevételeit, amelyet ezúton is megköszönök. Talán még árnyaltabb lehetne képünk, ha a megszólítottak is véleményt nyilvánítottak volna.

Rajnai Árpád

Utóirat a Szerkesztőségtől:

Most már bevalhatjuk, hogy nem minden kétely nélkül indítottuk el a „ Füstölgés a balatoni viharjelzés ügyében „ c. vitát. Nem féltünk – hiszen előzetesen nem moderáltunk, < közben se, utólag se>  -, de tartottunk attól, hogy ide is betörhet az alpári hang vagy ami még rosszabb, a politika. Nem tört be! A hozzászólók arról írtak ami számukra a témával kapcsolatban fontos volt, azt kritizálták ami szerintük rossz, és okos észrevételek, meggondolandó javaslatok sora került felszínre. És ami minket is meglepett, mindez döntő többségében teljes névvel!  Szóval civil módra!

További feladatunk a „balatoni viharjelzés ügyében” az, hogy a vita anyagát teljes egészében megküldjük az érintett szakembereknek, intézményeknek. Kikérjük véleményüket, válaszaikat, illetve kezdeményezzük, hogy a szakemberek a szövetség képviselőivel közössen tekintsék át a továbblépés, az együttműködés lehetőségeit.

dr. Táncsics Aladár

 

 

 

 

 

Megosztás: