Meghívó
Tisztelt Hölgyem / Uram !
A Magyar Tudományos Akadémia Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tisztelettel meghívja Önt a A Balaton halai, biológiájuk és a halállomány kezelésének kérdései című rendezvényre.
A rendezvény célja, intézetünk olyan új kutatási eredményeinek ismertetése, amelyek érdeklődésre tarthatnak számot a tavon horgászók számára.
A rendezvény időpontja:
2009. december 08 (kedd), 13.00-15.00 óra.
Helyszín: MTA Balatoni Limnológiai Kutatóintézet Vendégház, Előadóterem
Cím: 8237 Tihany, Klebelsberg Kuno u. 3.
A rendezvény előadója:
Dr. Specziár András tudományos főmunkatárs
Kapcsolattartó: Dr. V.-Balogh Katalin projektmenedzser
Elérhetőség: Telefon: 87-448244(121 mellék); E-mail: vbalogh@tres.blki.hu
A Balaton halai, biológiájuk és a halállomány kezelésének kérdései
című rendezvény részletes programja:
1. Változó Balaton, változó halfauna
A Balaton az elmúlt bő száz év során igen jelentős változásokon esett át. Az ember szigorúan „megregulázta” a tó határait és vízjárását, kiépítette a partját, teleengedte szennyezőanyagokkal, permetezte apró élőlényeit és lenézve a természet bölcsességét, telepakolta mindenféle távoli vidékről származó élőlénnyel. Mindezen hatások káros voltára a tó algásodással, egyes őshonos fajainak elvesztésével, a halhozamainak felerősödő ingadozásaival, a természetes szaporulat jelentős részének elvesztésével és nem várt halpusztulásokkal hívta fel figyelmünket. Mindezek hatására az 1980-as évek végétől a tóval kapcsolatos szemléletmód lassú változása figyelhető meg. Ennek jutalma a tó javuló vízminősége. És hogy mindezek közben mi is történt ténylegesen a Balaton halfaunájával – azt, a rendelkezésre álló ismereteink korlátain belül – bemutatja ez az előadás.
2. A főbb balatoni halfajok környezeti igényei és jelenlegi életfeltételei
A Balatonban a legtömegesebb őshonos halfajok a dévérkeszeg, a garda és a küsz. Ugyanakkor, a horgászat szempontjából a ponty és a fogassüllő szerepe meghatározó. Ebben az előadásban ezen, és más, a horgászzsákmányokban is előforduló halak biológiájáról – többek között táplálkozásáról és növekedéséről – és balatoni életfeltételeiről hangzanak el a horgászatban is hasznosítható információk.
3. A Balaton halgazdálkodásának jövője
A Balaton kezelését mozgató prioritások közül mára már egyértelműen kikerült a gazdasági célú halászat. A tó kezelését így a természetvédelmi, a turisztikai és horgászati elvárások harmonizálása révén kialakított terveknek kell meghatározniuk. Mindezekkel összhangban a tó halállományának kezelése 2009 augusztusától a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága által felügyelt Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. feladatává vált. A Balaton halgazdálkodásának szervezeti átalakításához egy középtávú halgazdálkodási terv megszületése is párosult. Az előadás bemutatja a tó halállományát érintő aktuális problémákat és az ezek orvoslására nyíló lehetőségek. És, hogy javítható-e és ha igen, akkor hogyan a Balatonon a horgászat sikeressége? Természetesen erről is szó lesz.
4. A kutató válaszol
A jelenlévők kérdéseket tehetnek fel a Balaton halait és biológiájukat, illetve a tó fenntartható halgazdálkodását érintő kérdéskörökben, illetve lehetőség nyílik a gondolatok cseréjére.
A rendezvény a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség – Új Magyarország Fejlesztési Terv – Társadalmi Megújulás Operatív Program – TÁMOP-4.2.3-08/1-2008-0005 projekt keretében az Európai Unió támogatásával az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.